Wyczyszczenie lustra wiszącego w łazience, ale również każdego innego, wydaje się być prostą czynnością, która nie wymaga dużo czasu ani wysiłku.
Niestety prawda wygląda inaczej i skuteczne umycie lustra może nie być aż tak proste jak mogłoby się wydawać.
Często po wyczyszczeniu możemy dostrzec smugi i plamy, które zaburzają obraz czystego lustra.
W tym krótkim poradniku postaramy się wytłumaczyć, jakie metody czyszczenia będą najlepsze i jakich specyfików będziemy potrzebować.
Aby jak najlepiej wyczyścić lustro i sprawić, by było na dłużej lśniące, będziemy potrzebować kilku niezbędnych rzeczy:
Oczywiście przydadzą się również środki ochronne, takie jak rękawiczki i maseczka.
Zanim przejdziemy do mycia, musimy zmieszać, najlepiej w pojemniku ze spryskiwaczem, wodę z octem w proporcji 1:1, czyli wlewając przykładowo 200 mililitrów wody, dodajemy do niej 200 mililitrów octu.
Kiedy mam już przygotowane wszystkie potrzebne przedmioty oraz gotowy roztwór wody z octem, możemy przejść do samego czyszczenia.
Pierwszym krokiem będzie wstępne wyczyszczenie najbardziej widocznych zabrudzeń.
W tym celu nasączamy wacik środkiem z alkoholem i przecieramy nim wszystkie plamy od pasty do zębów, zacieki wody oraz inne zabrudzenia. Dla lepszego efektu, zalecamy wykonać tę czynność bardzo dokładnie – ułatwi to dalszą pracę.
Kiedy widzimy, że najbardziej widoczne zabrudzenia zniknęły, możemy przejść do następnego kroku.
Lustro delikatnie spryskujemy roztworem wody z octem, a naszą ścierkę składamy dwa razy na pół (nie jest to wymagane, ale uzyskujemy w ten sposób więcej suchej powierzchni czyszczącej).
Przecieramy taflę szkła ruchami od prawej do lewej strony, kierujemy się w dół.
Powtarzamy tę czynność, tym razem zaczynając od dołu.
Jeżeli nie wyczyściliśmy w ten sposób dostatecznie lustra, to możemy teraz pozwolić sobie na miejscowe przecieranie pozostałych zabrudzeń.
Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności nasze lustro powinno znów lśnić jak prosto ze sklepu.
Musimy tylko zaznaczyć, że czas i intensywność czyszczenia należy dostosować do poziomu zabrudzenia lustra. Jeśli nasze lustro jest tylko delikatnie brudne, to poświęcimy mu dużo mniej czasu niż takiemu, które zabrudzeń ma więcej. Przy naprawdę mocno zabrudzonym lustrze, prawdopodobnie będziemy zmuszeni do powtarzania wymienionych czynności do skutku.
Dziękujemy za przeczytanie naszego krótkiego poradnika i mamy nadzieję, że okazał lub okaże się pomocny. Zachęcamy do przeczytania naszych pozostałych tekstów, które również mogą pomóc w codziennych czynnościach związanych ze sprzątaniem.