Osoby niepełnosprawne codziennie na swojej drodze napotykają wiele przeszkód, które uniemożliwiają im normalnie funkcjonowanie. W tym przypadku słowo przeszkody należy rozumieć czasem bardzo dosłownie, bo chodzi o wiele barier architektonicznych. Nie inaczej jest w przypadku łazienki, która nie została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na szczęście istnieją odpowiednie regulacje, które wskazują jak zrobić to dobrze i jakich wytycznych się trzymać.
Zobacz również: jak zaprojektować łazienkę dla niepełnosprawnych?
Korzystanie z łazienki może być dla osób niepełnosprawnych czasem większym wyzwaniem niż pokonanie maratonu. Szczególnie jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne ruchowo, w tym poruszające się na wózkach, które najpierw muszą pokonać drzwi, a następnie np. przesiadać się z wózków pod prysznic itd. Dlatego tak ważne jest dostosowanie łazienka dla osoby niepełnosprawnej w sposób odpowiadający jej potrzebom oraz tak, by mogła z niej korzystać samodzielnie i w sposób nieskrępowany.
Kluczowe, aby łazienka dla niepełnosprawnych została wyposażona w niezbędne akcesoria i wyposażenie, takie jak poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych, specjalne siedziska prysznicowe dla niepełnosprawnych. Także umywalka i toaleta dla osób niepełnosprawnych powinny być odpowiednie. W toalecie publicznej istotny będzie także montaż suszarki do rąk.
Na dostosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej ruchowo można uzyskać dofinansowanie z środków PFRON sięgające nawet 95% nakładów.
Polecamy również artykuł opisujący szczegółowo jak odpowiednio przygotować łazienkę dla niepełnosprawnych
Projektowanie i budowa toalet dla osób niepełnosprawnych powinny opierać się o przepisy polskiego systemu prawnego. W przypadku toalet dla niepełnosprawnych podstawą jest Prawo Budowlane. Szczególnie istotną normą w przypadku toalet dla niepełnosprawnych jest ta zawarta w jego art. 5 ust. 1 pkt 4 Prawa Budowlanego, który mówi, że "Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne".
Dalsze i bardziej szczegółowe wytyczne dla toalet dla niepełnosprawnych zawarte są rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Konkretne przepisy o toaletach dla niepełnosprawnych znajdziemy w rozdziale 6. „Pomieszczenia higienicznosanitarne”. Istotne jednak, że przepisy o toaletach dla niepełnosprawnych zawarte w tych dokumentach znajdują obowiązkowe zastosowanie w szczególności w przypadku toalet dla niepełnosprawnych w miejscach publicznych, gdzie przynajmniej jedno pomieszczenie powinno spełniać te normy. W przypadku np. prywatnych mieszkań urządzenie łazienki dla inwalidów powinno traktować się w sposób indywidualny.
Normy o toaletach dla niepełnosprawnych zawierają także prawo unijne i międzynarodowe, np. Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
Przeczytaj także: łazienka dla niepełnosprawnych w mieszkaniach
O ile prawo normuje toalety dla niepełnosprawnych, to w przypadku określania wymiarów toalety dla osób niepełnosprawnych nie zostawia wiele wskazówek.
Ale minimalne wymiary dla wc dla niepełnosprawnych oraz normy dotyczące montażu poszczególnych akcesoriów dla niepełnosprawnych znajdziemy w wielu opracowaniach dotyczących projektowania łazienek dla niepełnosprawnych. Ważne, by dochować zasady projektowania uniwersalnego oraz ergonomii. Wymiary i wysokości montażu w przypadku poszczególnych elementów wyposażenia toalety dla niepełnosprawnych i przyjęte normy:
W zakresie projektowania, budowy toalet dla niepełnosprawnych należy stosować się do obowiązującego w Polsce prawa. A tam gdzie przepisów brakuje posłużyć się dobrymi praktykami i wytycznymi projektowymi. Należy też pamiętać, że to interes osób niepełnosprawnych jest w tym przypadku najważniejszy.
Ryszard Kurek
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.