Obecnie panujące trendy zachęcają do ograniczania bieżących wydatków nie tylko ze względów finansowych, ale również z troski o przyrodę. Co zatem wybrać – elektryczne suszarki do rąk czy ręczniki papierowe? Jedne i drugie są wytwarzane przez człowieka i wpływają na środowisko naturalne, mniej lub bardziej negatywnie. Pozostają zatem dwa rozwiązania: wybrać najbardziej ekologiczne z dostępnych rozwiązań albo... wycierać ręce we własne spodnie.
Spis treści:
1. Emisja dwutlenku węgla i zużycie energii
2. Odpady
3. Higiena suszenia rąk
4. Podsumowanie
Używanie ręczników papierowych wiążę się z generowaniem odpadów. Co prawda ręczniki papierowe produkowane są często z makulatury, jednakże ich życie zazwyczaj kończy się w momencie ich zastosowania. Rzadko zdarza się, by podlegały ponownemu recyclingowi. Jako materiał „skażony” trafiają na wysypisko śmieci lub spalarni. Można by je kompostować na wysokojakościowy nawóz, jednakże to wymagałoby dodatkowych czynności. Poza tym stosowanie ręczników wymaga dokupienia podajników do ręczników papierowych oraz koszy na odpady, a także częstszego sprzątania pomieszczeń, używania worków na śmieci i stosowania środków czyszczących, które przechowywane są w jednorazowych plastikowych pojemnikach, a to generuje kolejne śmieci do przetworzenia. Drugą stroną medalu jest fakt, iż same ręczniki łatwo się rozkładają.
Z kolei elementy budowy suszarek do rąk są bardziej kłopotliwymi odpadami i mogą upłynąć setki lat zanim plastikowe i metalowe części suszarek znikną z powierzchni ziemi. W tym miejscu ważna jest proekologiczna gospodarka odpadami. Warto także nadmienić, że suszarki do rąk mają długą żywotność – długość życia suszarki do rąk w zależności od modelu może wynosić nawet 10 lat. Suszarka, która nie nadaje się już do użytku, powinna zostać w odpowiedni sposób zutylizowana. Kraje europejskie starają się panować nad odpadami. WEEE 2002/96/EC (ang. Waste of Electrical and Electronic Equipment) to dyrektywa Unii Europejskiej przyjęta w 2003 roku, której celem jest minimalizowanie negatywnych wpływów na środowisko wywoływanych przez odpady elektroniczne.
Nawet w dobrze utrzymanej toalecie kumulują się skupiska bakterii. Które zatem rozwiązanie zapewni maksimum higieny? Ręczniki papierowe dozowane z podajników do ręczników papierowych uważane są za rozwiązanie najlepsze pod względem higienicznym. Ręczniki w dozowniku mają ograniczony kontakt ze środowiskiem zewnętrznym – bywają bezdotykowe dozowniki ręczników papierowych, które dozują ręczniki w taki sposób, że dany użytkownik dotyka wyłącznie swojego ręcznika.
Sprawa suszarek jest nieco bardziej skompilkowana. Jak już wspomnieliśmy w powietrzu w toaletach, gdzie często panują ciepłe i wilgotne warunki, mogą kumulować się większe ilości bakterii, w szczególności, gdy toaleta nie jest podzielona na dwa pomieszczenia: z kabinami WC i z umywalkami. Suszarki suszą dłonie powietrzem zasysanym z pomieszczenia, w którym są używane. Do niedawna panowało przeświadczenie, że tym samym mogą przenosić bakterie z zewnątrz na właśnie umyte dłonie. Na ciele człowieka jednakże także bytuje mnóstwo różnorodnych mikroorganizmów. Ponadto suszarki podgrzewające powietrze niszą drobnoustroje w wysokiej temperaturze, a najnowsze suszarki wyposażone są w filtry, które oczyszczają powietrze, którym osuszane są dłonie i ciało. Odpowiednia suszarka do rąk może zatem być równie higieniczna, co papierowe ręczniki do rąk.
Nie można uciec przed postępem cywylizacyjnym, można jednak być świadomym konsumentem i dokonywać przemyślanych wyborów. Analizując emisję CO2, zużycie energii, generowanie odpadów i inne czynniki wniosek wydaje się być jednoznaczny. Suszarki do rąk najczęściej wygrywają z ręcznikami papierowymi, w szczególności w toaletach o dużym natężeniu ruchu, jednak zwycięstwo to nie jest 100%. Tańsze suszarki produkowane starszymi technologiami, emitujące ciepłe powietrze, suszące dłużej nie są tak wydajne i ekologiczne jak suszarki nowej generacji. Warto więc zainwestować więcej i kupić lepszą, bardziej ekonomiczną suszarkę. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że są miejsca, w których stosowanie elektrycznych suszarek do rąk nie jest możliwe. Papierowe ręczniki do rąk są niezastąpione, np. w gabinetach stomatologicznych, lekarskich i kosmetycznych, w gastronomii i innych miejscach. Papierowe czyściwa stanowią także podstawę wyposażenia niektórych zakładów produkcyjnych i usługowych.
Reasumując, gdy stajemy przed wyborem: elektryczna suszarka do rąk czy papierowe ręczniki do rąk, należy zastanowić się nie tylko, które rozwiązanie jest najbardziej przyjazne dla środowiska, ale również jaka jest specyfika naszej działalności i tym samym jakie są indywidualne potrzeby.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment publikacji (tekst, grafika, obrazy, zdjęcia, pliki oraz inne dane) prezentowany w sklepie internetowym OLE.PL nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia. Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.