Ograniczanie ilości wykorzystywanej wody w gospodarstwie domowym jest obecnie bardzo ważne. Świadome wprowadzanie zmian w codziennych nawykach może znacząco przyczynić się do poprawy środowiska.
Zadbana Ziemia to nie tylko ochrona przed zanieczyszczeniami. To szereg czynności, które mają na celu wsparcie środowiska.
Kilka ważnych wskazówek, które pomogą chronić Ziemię przed zagrożeniami:
1. Segregacja śmieci
2. Ograniczenie wykorzystywanej wody
3. Zmniejszenie ilości prądu
4. Zredukowanie zbędnego ogrzewania w domu
5. Korzystanie z transportu miejskiego
Podwyżki cenowe spowodowały, że coraz częściej powstają pytania, w jaki sposób można zaoszczędzić wodę? Ograniczanie ilości wykorzystywanej wody w gospodarstwie domowym, jest obecnie bardzo ważne. Kilka porad jak zaoszczędzić:
- podczas codziennych czynności takich jak mycie zębów wyłączając baterię umywalkową na czas ich szczotkowania;
- korzystając z prysznica zamiast wanny i stosując szczelną armaturę łazienkową;
- ograniczając mycie naczyń pod bieżącym strumieniem, warto zainwestować w zmywarkę, której inwestycja zwraca się w formie oszczędności wody i osobistego czasu;
- stosując bezdotykowe baterie do umywalek regulowane fotokomórką — ograniczają ilość podawanej w określonym czasie wody;
- można również zainwestować w bardziej ekonomiczną pralkę;
- wykorzystując wodę deszczową do podlewania roślin w ogrodzie i na balkonie;
- montując perlator lub urządzenia ze wmontowanym perlatorem, który napowietrza strumień wody, zaoszczędzając od 50 do 70 proc. wody.
Perlator
Wylewka naścienna 234 mm z perlatorem Franke
Kształtowanie pozytywnych nawyków już w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest bardzo ważne. Nauka poprzez zabawę to najlepsza forma przekazywania wiadomości. Co można zrobić:
- skorzystać z literatury i wdrożyć dzieci w tematykę związaną z ochroną środowiska poprzez książeczki "Przygody Franka. Woda to skarb", "Woda źródło życia", "Drobinka Śmieszynka, czyli przygody kropelki wody";
- wykorzystać piosenki tematyczne "Fajniaki oszczędzają wodę";
- pokazać dziecku jak po umyciu zębów skorzystać z kubeczka;
- wykorzystać gry "Przygody Klozeciaka", które mają pomóc w zrozumieniu, jak działa sieć kanalizacyjna i w jaki sposób ścieki zmieniają się w czystą wodę;
- wziąć udział w akcji edukacyjnej "Plusk" prowadzonej przez Aquanet.
1. Ciało człowieka składa się w 3/4 z wody, aby organizm był prawidłowo nawodniony, należy pić minimum 2 litry wody dziennie.
2. Może występować pod różnymi stanami skupienia: ciekłym jako woda, stałym jako lód i lotnym w formie pary wodnej.
3. Ziemia pokryta jest w 71 proc. wodą 90 proc. czystej wody, znajduje się na Antarktydzie.
Autor: Katarzyna Szumska