Turecka toaleta uważana za przyjazną dla zdrowia, nazywana "Stopami słonia", to urządzenie sanitarne, z którego korzysta się w pozycji kucznej. Nie wymaga dotykania, co zachęca do ich montażu w miejscach publicznych.
Pomimo swojego nietypowego wyglądu, uważane są za zdrowotne. Pozycja kuczna pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu i wypróżnieniu. Korzystanie z niej w pewnym stopniu zapobiega powstawaniu chorób jelita grubego i dolegliwości związanych z hemoroidami.
Znacząco różni się od Europejskich toalet wyglądem. Ubikację turecką z reguły charakteryzuje wmontowywana w posadzkę misa ustępowa, wykonana ze stali nierdzewnej lub ceramiki. W misie WC znajduje się otwór z odpływem o średnicy od 75 do 100 mm.
Chcąc z niej skorzystać, należy trzymać się kilku wskazówek: jeżeli misa WC posiada po obu stronach podstawy, umieszczamy na nich stopy. Bardzo ważny jest również kierunek, kucając, głowa powinna być skierowana w stronę wyjścia z toalety.
Przydatne może okazać się również zamontowanie naściennego uchwytu, umożliwiającego łatwiejsze wstawanie z pozycji kucznej.
Problematyczne okazuje się spłukiwanie wody, większość muszli kucznych nie posiada spłuczek, możliwe jest jednak ich zamontowanie. Misa ze spłuczką, umożliwiają usunięcie zanieczyszczeń bez konieczności spłukiwania ich innymi sposobami.
Nowoczesna, toaleta turecka, to połączenie tradycyjnej Europejskiej z turecką w pozycji kucznej. Korzystając z tego rozwiązania, użytkownik ma możliwość skorzystania z niej na dwa sposoby, siedząc na muszli lub kucając.
Dobrze dobrana misa posiada wiele zalet, a korzystanie z niej może być komfortowe i co najważniejsze zdrowe dla organizmu.
Misy WC wykorzystywane są głównie w Turcji, sporadycznie montowane są w toaletach publicznych przy autostradach między innymi w krajach takich jak Francja czy Włochy. Toaleta nie wymaga dotykania urządzenia, dodatkowo jest łatwa w utrzymaniu czystości.
Każde urządzenie posiada swoje słabe i mocne strony. Toalety kuczne pomimo korzyści zdrowotnych, mają również swoje wady. Korzystanie z łazienki, w której zamontowana jest misa WC turecka, może okazać się problematyczne, czasami nawet niemożliwe, zwłaszcza dla osób z chorobami stawów, kolan, bioder, jak również dla osób z niepełnosprawnościami.
Nieprawidłowe korzystanie z toalet, jest przyczyną powstawania nieprzyjemnych zabrudzeń dookoła misy WC, dlatego przed użytkowaniem należy zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi korzystania.
Trzeba również pamiętać, że korzystając, z papieru toaletowego nie należy wrzucać do odpływu misy, gdyż przyczynia się on do zatkania odpływu. Alternatywnym rozwiązaniem korzystania z papieru, jest montowanie w toaletach urządzeń do podmywania, takich jak bidet.
Autor: Katarzyna Szumska